Novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov účinná od 1.1.2025

Regulácia cien nájmu bytov vo verejnom sektore
21. novembra 2024
Pre rozpočítanie nákladov na teplo platia nové pravidlá
21. januára 2025
Regulácia cien nájmu bytov vo verejnom sektore
21. novembra 2024
Pre rozpočítanie nákladov na teplo platia nové pravidlá
21. januára 2025

Novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov účinná od 1.1.2025

V poradí už  23. novela zákona NR SR č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov opäť prináša do zákona niekoľko dôležitých zmien. Tou najpodstatnejšou zmenou je zákonná úprava elektronického hlasovania. Zákon 182/93 umožní od 1.1.2025 vlastníkom bytov a nebytových priestorov uplatniť svoje hlasovacie právo pri písomnom hlasovaní na hlasovacej listine, alebo prostredníctvom prostriedkov informačnej a komunikačnej technológie (elektronické hlasovanie).  Na rozdiel od doterajšej právnej úpravy (zákon 67/2022) teda už nebude možné uplatniť hlasovacie právo formou elektronického hlasovania na schôdzi vlastníkov.  Elektronické hlasovanie nebude možné  uplatniť ani vtedy,  ak písomné hlasovanie vyhlasuje štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak pri písomnom hlasovaní čo i len jeden vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome prejaví záujem hlasovať elektronicky, spoločenstvo alebo správca sú povinní vykonanie elektronického hlasovania zabezpečiť.  Pri elektronickom hlasovaní spoločenstvo alebo správca sú povinní:

a) vykonať všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie riadneho a nerušeného priebehu elektronického hlasovania,

b) prijímať hlasy uplatnené elektronickým hlasovaním odo dňa uverejnenia oznámenia o konaní písomného hlasovania najneskôr do konca termínu určeného na písomné hlasovanie,

c) potvrdiť bez zbytočného odkladu prijatie hlasu tomu, kto uplatnil svoje hlasovacie právo elektronickým hlasovaním; potvrdenie o prijatí hlasu sa vykoná rovnakým spôsobom ako elektronické hlasovanie.

Na účely elektronického hlasovania vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome oznámi spoločenstvu alebo správcovi svoju elektronickú adresu. Elektronické hlasovanie musí byť vykonané spôsobom,

a) ktorý umožňuje overiť účasť vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome na hlasovaní vylučujúci akúkoľvek zameniteľnosť,

b) z ktorého je zrejmý a určitý prejav vôle vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome pri hlasovaní o konkrétnej otázke a

c) ktorý zabezpečí ochranu hlasovania a jeho výsledkov pred neoprávneným zásahom.

Novela zákona umožňuje vlastníkovi  bytu alebo nebytového priestoru v dome pri písomnom hlasovaní elektronicky hlasovať  o jednej veci viackrát, pričom za platný prejav vôle sa považuje elektronické hlasovanie vykonané v rámci písomného hlasovania ako posledné. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome vykoná svoje hlasovacie právo pri písomnom hlasovaní  na hlasovacej listine aj elektronicky, na elektronické hlasovanie sa neprihliada.

Prílohou zápisnice okrem  originálu prezenčnej listiny zo schôdze vlastníkov alebo originálu hlasovacej listiny z písomného hlasovania, bude po 1.1.2025 aj  menný zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí hlasovali elektronicky, ako aj plnomocenstvá a meno, priezvisko a vyjadrenie overovateľa, ktorý odmietol podpísať zápisnicu. Osobitné uvádzanie vlastníkov, ktorí hlasovali elektronicky má význam z hľadiska overenia a kontroly priebehu hlasovania zo strany ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v dome, ale aj z dôvodu prípadného uplatnenia práva prehlasovaného vlastníka na súde.

Novela zákona účinná od 1.1.2025 upravuje okrem  iného aj spôsob hlasovania vlastníkov  o súhlase s inštaláciou nabíjacieho bodu, o stavebných úpravách bytov a nebytových priestorov, ako aj o prístavbe domu.

 

Pridaj komentár