BYTHOS, s.r.o., Banská Bystrica
11. januára 2017II. stretnutie ekonómov členských organizácií ZBHS
17. februára 2017Za údržbu chodníkov zodpovedajú vlastníci nehnuteľnosti
[naspezinok.sme.sk; 19/01/2017; SITA ; Zaradenie: Pezinok / Spravodajstvo]
Prenesenie zodpovednosti za údržbu chodníkov z vlastníka chodníka na vlastníka, správcu, alebo užívateľa priľahlej nehnuteľnosti je v zákone od roku 1984.
BRATISLAVA. Zodpovednosť za údržbu zasnežených a zľadovatených chodníkov v mestách a obciach majú aj vlastníci, správcovia a užívatelia priľahlých nehnuteľností.
„Podľa zákona o cestných komunikáciách, chyby v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov vrátane priechodov pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií. Avšak iná situácia je pri chodníkoch priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá hraničí s cestou, alebo miestnou komunikáciou, za ktorú zodpovedajú vlastníci, správcovia a užívatelia priľahlej nehnuteľnosti,“ uviedla dnes pre agentúru SITA výkonná riaditeľa Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová.
Cestný zákon podľa nej ukladá povinnosť starať sa o údržbu takýchto chodníkov paradoxne nie vlastníkovi chodníka, ale vlastníkom, správcom, alebo užívateľom priľahlej nehnuteľnosti. „Vlastníci, správcovia a užívatelia nehnuteľnosti podľa zákona zároveň aj zodpovedajú za škody, ktoré vznikli v dôsledku poľadovice alebo snehu na chodníku, ak bez prieťahov nezabezpečili ich odstránenie,“ upozornila na povinnosti Anna Krajčiová.
Zároveň uviedla, že podrobnejšie sú povinnosti pri údržbe chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam určené vo všeobecne záväzných nariadeniach jednotlivých miest a obcí, ktoré upravujú napríklad čas, do ktorého musí byť chodník vyčistený, šírku priechodnosti, druh posypového materiálu a podobne.
„Za nesplnenie týchto povinností hrozia vlastníkom, správcom a užívateľom priľahlých nehnuteľností, okrem náhrady vzniknutej škody, aj ďalšie sankcie,“ doplnila Krajčiová.
Taktiež pripomenula, že prenesenie zodpovednosti za údržbu chodníkov z vlastníka chodníka na vlastníka, správcu, alebo užívateľa priľahlej nehnuteľnosti je v zákone od roku 1984, teda ešte z obdobia minulého režimu. „Kým napríklad v susednej Českej republike bola tzv. chodníkovou novelou obdobného zákona už v roku 2009 určená zodpovednosť za stav chodníkov na ich majiteľov, ktorými sú vo väčšine prípadov obce a mestá, naša legislatíva zostala nezmenená,“ skritizovala stále platnú legislatívu Anna Krajčiová.
„Naďalej teda aj vlastníci bytov v bytových domoch, a to vrátane seniorov a zdravotne postihnutých občanov, musia zobrať do rúk lopaty a postarať sa o chodník, ktorý im nepatrí, alebo minimálne platiť nemalé náklady na jeho zimnú údržbu,“ uzavrela Anna Krajčiová.